Symposia Sessions, Saturday November 7th

Expand All

1. Structural Geology, Tectonics and Geodynamics

1. Structural Geology, Tectonics and Geodynamics

Room:  
Convenors session 1: Sandra Borderie, Neil Mancktelow, Paul Tackley, Jonas Ruh

Chairperson: Jonas Ruh, Neil Mancktelow
08:30-08:45 Zwaan F., Schreurs G. Interacting rifts in orthogonal vs. rotational extension experiments: implications for the East African Rift
08:45-09:00 Ruch J., Keir D., Ogubazghi G., Di Giacomo D., Passarelli L., Jónsson S. Earthquake swarms activity in the Southern Red Sea,  Afar and Gulf of Aden region from 1960 to 2016
09:00-09:15 Zwaan F., Corti G., Keir D., Sani F., Muluneh A., Illsley-Kemp F., Papini M. Mapping and modelling a developing magma-rich passive margin: the Western Afar Margin, East Africa
09:15-09:30 Raab G., Martin A.P., Norton K.P., Christl M., Scarciglia F., Egli M. Subsidence or uplift stage? Surface denudation variations of the Otago upland (New Zealand).
09:30-10:00 POSTER PITCHES (3 min/poster) Posters P 1.1 – P 1.10
10:00-10:30 Break / chatroom / posters
Chairperson: Sandra Borderie
10:30-10:45 Bühler M., Berger A., Herwegh M., Zurbriggen R., Rubatto D. Variscan Schlingen folding in the Central Alps
10:45-11:00 Diehl T., Kissling E., Lee T., Schmid S., Herwegh M. New Tomographic Models for High-Resolution Seismotectonic Interpretations in the Central Alps
11:00-11:15 Tagliaferri A., Schenker F.L., Schmalholz S.M., Seno S. A thermo-kinematic model to investigate heat transfer through the nappes of the Lepontine Dome
11:15-11:30 Musso Piantelli F., Mair D., Herwegh M., Berger A., Kurmann E., Wiederkehr M., Schlunegger F., Möri A., Baumberger R. 3D geological modelling of the Doldenhorn nappe (external Central Alps, Switzerland): a glance beyond maps and cross sections
11:30-11:45 Zimmerli, R., Herwegh, M., Berger, A. Ductile, brittle and hydrothermal overprint of the Aar Massif`s southern rim (Chli Furkahorn, Switzerland)
11:45-12:00 POSTER PITCHES (3 min/poster) Posters P 1.11 – P 1.15
12:00-14:00 Lunch
Chairperson: Paul Tackley
14:00-14:15 Möri A., Lecampion B. Transition from a radial to a 3D buoyancy-driven hydraulic fracture
14:15-14:30 Zhang, S., Saar M.O., Ma Xiaodong Correlation between Fracture Network Properties and Stress Variations near Shear Zones
14:30-14:45 Turlin F., De Souza S., Jébrak M., Groulier P.-A., Turcotte J. Successive Au mineralizing events in Archean vein networks during prograde amphibolite facies metamorphism revealed by topological investigations coupled to Au-grade distribution
14:45-15:00 Alkhimenkov Y., Quintal B., Podladchikov Y.Y. Numerical modeling of poro-elasto-plastic behavior using graphical processing units (GPUs)
15:00-16:00 Break / chatroom / posters
16:00-16:15 Braden Z., Behr W.M. Deformation processes and weakening mechanisms along a sediment-starved subduction megathrust
16:15-16:30 Tewksbury-Christle C., Behr W., Helper M. Deep underplating in an erosive subduction margin: implications for interface rheology and continental recycling

Posters Session 1:

P 1.1 Schmid T., Schreurs G., Adam J. Dynamics of rotational rift systems: imaging, quantification and linkage of deep-seated flow and surface deformation
P 1.2 Zwaan F., Manatschal G., Erratt D., Chenin P., Scheurs G. How different mantle and crustal weakness orientations affect rift systems: insights from 3D analogue models
P 1.3 Panza E., Ruch J. Faulting and magma propagation interactions during volcano-tectonic events (Iceland): insights from structural data and analogue modelling.
P 1.4 Bessat A., Pilet S., Schmalholz S.M., Podladchikov Y. A Thermo-Hydro-Chemical model for melt migration in the mantle
P 1.5 Candioti L.G., Vaughan-Hammon J.D., Schmalholz S.M., Duretz T. Subduction channel vs. orogenic wedge model: numerical simulations, impact of serpentinites and application to the Alps
P 1.6 Macherel E., Podladchikov Y., Schmalholz S.M. Full 3-D pseudo-transient finite difference modelling of stress distribution around continental plateaus
P 1.7 Tokle L., Hufford L., Behr W.M. The rheology and mechanical anisotropy of a foliated blueschist
P 1.8 Hufford L.J., Tokle L., Behr W.M. Experimental investigation of glaucophane rheology through shear and axial compression Griggs rig experiments on hot-pressed aggregates
P 1.9 Schori M., Sommaruga A., Borderie S., Hauvette L., Mosar J. Towards a model of the pre-Mesozoic basement beneath the Jura Mountains fold-and-thrust belt
P 1.10 Schenker F.L., Wennubst R., Tagliaferri A., Maino M., Peyresaubes D., De Pedrini A., Vandelli A., Gouffon Y., Ambrosi C. The anatomy of the basal shear zone of the High-Pressure Adula nappe and its repercussion on the Alpine regional geology
P 1.11 Mannini S., Ruch J., Hollingsworth J., Swanson D.A., Johanson I. Ground displacement analysis of the 1975 Kalapana earthquake (south flank of Kīlauea volcano) using air photo correlation.
P 1.12 Michailos K., Hetényi G. Spatial and temporal characteristics of deep seismicity beneath the Himalayas
P 1.13 Hauvette L., Borderie S., Sommaruga A., Schori M., Mosar J., Meyer M. Tectonic structures and associated stress field in the Geneva Basin (Switzerland and France)
P 1.14 Diehl T., Madritsch H., Schnellmann M. Seismotectonic evidence for active transtension along the Bodensee-Hegau Graben in the low-strain region of the northern Alpine Foreland
2. Mineralogy, Petrology, Geochemistry

2. Mineralogy, Petrology, Geochemistry

Room: 
Convenors session 2: Francesca Piccoli, Florence Begue, Julien Allaz

Chairperson: Joana Vieira Duarte, Julien Allaz, Francesca Piccoli
08:15-08:30 Chatterjee S., Pandey O.P., Ravindran A., Mezger K., Upadhyay D. Mafic Dykes from Archean Singhbhum Craton:  A Window into the Evolution of Sub-Continental Lithospheric Mantle
08:30-08:45 Grosjean M., Moritz R., Hovakimyan S., Rezeau H., Ulianov A., Chiaradia M., Melkonyan R. Cenozoic magmatic evolution of the Lesser Caucasus and its link with Anatolian and Iranian tectonic belts: Insights from the South Armenian Block – a key witness of crustal growth during Arabia-Eurasia convergence and collision
08:45-09:00 McCarthy A., Müntener O., Chelle-Michou C., Tugend J., Mohn G., Candioti L., Schmalholz S., Blundy J., Arculus R. The missing magmatic arc and the case for Ampferer-type subduction in the Alps and Pyrenees
09:00-09:15 Fontboté L. Systematic trends in the evolution of porphyry-related polymetallic deposits
09:15-09:30 Uzieda M.F., Fontboté L., Kouzmanov K., Harlaux M., Benites D., Torró L., Fernández-Baca A. Mineralization stages at the Ayawilca Zn-Pb-In-Ag-Sn-Cu deposit, Pasco, Peru: new insights.
09:30-10:00 Morning coffee break
Chairperson: Susanne Seitz, Florence Bégué
10:00-10:15 Kyas S., Volpatto D., Saar M.O., Leal A.M.M. Accelerating reactive transport simulations in heterogeneous porous media with Reaktoro and Firedrake
10:15-10:30 Hammerli J., Hermann J., Tollan P., Naab F., Spandler C. In situ CO2 quantification in apatite by FTIR: Opportunities and limitations
10:30-10:45 Jorgenson C., Caricchi L., Weber G., Giordano G., Bouvier A., Marxer F., Ulmer P. Melt inclusions and machine learning – a new approach to the curiosity that is Colli Albani
10:45-11:00 Weber G., Caricchi L., Arce J.L., Schmitt A.K. Assessing the state and size of subvolcanic magma reservoirs by thermo-chemical inversion of zircon
11:00-11:15 Le Lay C., Bouvier A., Guitreau M., Rose-Koga E.F., Laubier M., Baumgartner L.P. Investigating silicon isotope behaviour at small scale using melt inclusions.
11:15-11:30 Anand A., Pape J., Wille M., Mezger K., Hofmann B. 53Cr/52Cr model ages of IIAB iron meteorites: implications for accretion and thermal evolution of their parent body
Chairperson: Francesca Piccoli, Julien Allaz, Florence Bégué
11:30-12:20 POSTER PITCHES (5 min + 3′ Q&A per poster) Posters P 2.1 – P 2.6
12:20-14:00 Lunch
14:00-15:00 see program Session 3
Chairperson: Francesca Piccoli, Julien Allaz, Florence Bégué
15:00-16:00 POSTER PITCHES (5 min + 3′ Q&A per poster) Posters P 2.7 – P 2.13
16:00-17:00 see program session 3
17:00-18:00 Open discussion

Posters Session 2:

P 2.1 Bach L., Caricchi L., Higgins O., Sheldrake T. Cluster analysis of crystal zoning: Application to pyroxene megacrystals from the 1669 eruption of Mount Etna
P 2.2 Higgins O., Sheldrake T., Caricchi L. Quantitative chemical mapping of plagioclase as a tool for the interpretation of volcanic stratigraphy: an example from St Kitts, Lesser Antilles
P 2.3 Ágreda López M., Caricchi L., Jorgenson C., Giordano G., Musu A. Mildly-explosive to effusive eruptions of Colli Albani (Italy)
P 2.4 Musu A., Caricchi L., Perugini D., Corsaro R.A., Vetere F., Petrelli M. Investigation of the thermo-chemical evolution of magma reservoirs through the growth and the analysis of experimentally zoned crystals
P 2.5 Espinel Pachón I.M., de Haller A., Kouzmanov K. The carbonate-replacement Zn-Pb-Ag Catalina Huanca Mine, Ayacucho, Peru: microthermometry and composition of the mineralizing fluids
P 2.6 Wolf R.C., Diamond L.W. Seafloor hydrothermal alteration along the downflow pathway: insights from the Semail ophiolite, Oman
P 2.7 Huang P.W., Flemisch B., Qin C.-Z., Saar M.O., Ebigbo A. Simulation of chemically driven convection in porous media using a charge-balanced multicomponent diffusion model
P 2.8 Nformidah S., Tollan P., Hermann J. Metasomatic signatures revealed from trace element concentrations of clinopyroxene
P 2.9 Roodpeyma T., Driesner T. A re-assessment of the equilibrium constant and aqueous activity ratios for the Albite – K-Feldspar – NaCl(aq) – KCl(aq)
P 2.10 Cisneros M., Behr W. A global comparison of quartz-in-garnet barometery and conventional thermobarometry
P 2.11 Pohlner J.E., El Korh A., Klemd R., Grobéty B., Chiaradia M. Origin and chemical evolution of eclogites and metagabbros in the Münchberg Massif, Germany
P 2.12 Vaughan-Hammon J.D., Luisier C., Baumgartner L.P., Schmalholz S.M. Unravelling the tectono-metamorphic history of the Monte Rosa nappe: cirque du Véraz, upper Ayas valley, Italy
P 2.13 Zakharov D.O., Marin-Carbonne J., Alleon J., Bindeman I.N. Triple oxygen isotope trend recorded by Precambrian cherts: A perspective from combined bulk and in situ secondary ion probe measurements
3. Stable and radiogenic isotope geochemistry: development and applications

3. Stable and radiogenic isotope geochemistry: development and applications

Room: 
Convenors session 3: Afifé El Korh, Andres Rüggeberg, Nicolas Greber

12:00-14:00 Lunch
Chairperson: Afifé El Korh
14:00-14:15 Wertnik M., Welte C., Wacker L., Koch J., Christl M., Fohlmeister J., Synal H.-A., Eglinton T. Rapid, continuous scans of radiocarbon archives by laser ablation
14:15-14:30 Shalev N., Tomaso R.R., Bontognali C., Wheat G., Vance D. New isotope constraints on the Mg oceanic budget point to cryptic modern dolomite formation
14:30-14:45 Decraene M.-N., Marin-Carbonne J., Bouvier A.-S., Bouden N., Villeneuve J., Deloule E. A new procedure to investigate in situ Fe isotope compositions in micro-pyrites using Hyperion Radio Frequency source on IMS 1280 HR2.
14:45-15:00 Peverelli V., Wille M., Pettke T., Berger A., Herwegh M. Trace elements and Sr isotopes in hydrothermal vein epidote from the Albula area
15:00-15:30 POSTER PITCHES (3 minutes/poster) P 3.1 – P 3.3
15:00-16:00 Afternoon Poster Session with coffee
Chairperson: Nicolas Greber
16:00-16:15 Ahmad Q., Hensel A., Wille M., Rosca C., König S., Hermann J., Pettke T. Molybdenum isotope evidence for recycling of metasomatized forearc mantle at the Tonga subduction zone
16:15-16:30 Maltese A., Caro G., Pandey O.P., Upadhyay D., Mezger K. First constraints on the role of Hadean components during the formation of Paleoarchean TTGs from India
16:30-16:45 Anguelova M., Fehr M.A., Takazawa E., Schönbächler M. Titanium isotope heterogeneity in the Earth’s mantle: a case study of the Horoman peridotite massif
16:45-17:00 Storck J.-C., Greber N.D., Pettke T. Mo isotope fractionation induced by magma differentiation along the Kos Plateau Tuff (Aegean arc)

Posters Session 3:

P 3.1 El Korh A., Pohlner J., Chiaradia M. Variations of Fe isotope compositions of ophiolite-derived rocks within the Variscan allochthonous domain
P 3.2 Spikings R., Paul A., Popov D., Gaynor S. Mid-temperature (350 – 550°C) thermochronology using the apatite U-Pb method
P 3.3 Vilela N., Greber N., Storck J. Constraints on the Double Spike method: Comparison of different calibration methods based on theoretical calculations and experimental Ti-Isotope analysis.
4. Environmental Biogeochemistry of Trace Elements

4. Environmental Biogeochemistry of Trace Elements

Room: 
Convenors session 4: Andreas Voegelin, Moritz Bigalke, Montserrat Filella, Adrien Mestrot, Lenny Winkel

08:55-09:00 Welcome
Chairperson: Andreas Voegelin, Lenny Winkel
09:00-09:30 Marques Fernandes M., Baeyens B., Daehn R., Scheinost A., Churakov S.V. Keynote:  Fate of contaminants from repositories for radioactive waste based in clay-rock?
09:30-09:45 Barbosa N., Jaquet J.-M., Martignier A., Filella M. Barium biomineralization in freshwaters
09:45-10:00 Zelano I.O., Gonzalez Holguera J., Spangenberg J., Pena J. Oxidation of glucose by Mn oxide and change in carbon bioavailability for soil bacteria.
10:00-10:15 Guan H., Caggìa V., Coll Crespi M., Liu X., Mestrot A., Schläppi K.B., Bigalke M. Soil microbiota-dependent effects on arsenic behaviour in the soil-plant system
10:15-10:45 Morning Coffee Break
Chairperson: Montserrat Filella, Andreas Voegelin
10:45-10:55 Notini L., ThomasArrigo L.K., Kretzschmar R. Transformation of Ferrihydrite and Goethite in Heterogeneous Systems
10:55-11:10 Nenonen V., Mangold S., Göttlicher J., Winkel L.H.E., Voegelin A. Effects of aging on the transformation of fresh Fe(III)-precipitates and on the retention of co-precipitated P
11:10-11:20 Grigg A.R.C., Schulz K., Rothwell K.A., ThomasArrigo L.K., Kretzschmar R. Observing in-situ transformations of ferrihydrite in redox-active paddy soil microcosms
11:20-11:30 Weber A., Mestrot A., Jarosch K.A. Release of arsenic from soils upon organic and inorganic phosphorus addition
11:30-13:30 Lunch
Chairperson: Adrien Mestrot, Moritz Bigalke
13:30-14:00 Tolu, J., Bouchet S., Rydberg J., Bindler R., Garcia-Bravo A., Winkel L.H.E. Keynote:  The influence of organic matter composition on trace elements cycling: analytics and applications
14:00-14:15 Le Bras Z., Christen E., Bouchet S., Winkel L.H.E Development of an analytical method for the determination of volatile organic selenium species in environmental systems
14:15-14:30 Breuninger E.S., Tolu J., Thurnherr I., Aemisegger F., Bouchet S., Sonke J.E., Wernli H., Winkel L.H.E. Ultratrace level speciation of Se, As and S in atmospheric deposition at a high altitude site
14:30-14:45 Santos J.P., Cossarta T., Garcia-Galleja J., Tessier E., Amouroux D., Slaveykova V.I. Exploring the capacity of diatom Cyclotella meneghiniana in contributing to the aquatic Hg species transformations
14:45-15:15 Afternoon Coffee Break
Chairperson: Moritz Bigalke, Montserrat Filella
15:15-15:30 Hummel W. Solubility and speciation of mercury under anoxic conditions
15:30-15:45 Gfeller L., Weber A., Worms I., Slaveykova V., Mestrot A. Mercury (Hg) release and formation of colloidal Hg upon flooding-draining cycles of an agriculturally used fluvisol.
15:45-16:00 Biswakarma J., Borrelli P., Jiskra M. Land-use-change impacts on mercury cycling in the Amazon basin
16:00-16:15 Cossart T., Garcia-Calleja J., Worms I.A.M., Tessier E., Kavanagh K., Pedrero Z., Amouroux D., Slaveykova V.I. Implication of natural phytoplankton communities in biotic accumulation and transformations of mercury species by species-specific isotopes tracking
5. Palaeontology

5. Palaeontology

Room: 
Convenors session 5: Torsten Scheyer, Christian Klug, Lionel Cavin, Allison Daley

Session I: Vertebrates I
Chairperson: Torsten Scheyer
08:30-08:45 Balcarcel A., Sánchez-Villagra M.R., Orliac M. The Pleistocene Camelid Brain
08:45-09:00 Benites-Palomino A., Aguirre-Fernández G., Carrillo-Briceño1 J.D., Sánchez R., Moreno-Bernal J.W., Jaramillo C., Vanegas A., Reyes A., Sánchez-Villagra M.R. New Miocene aquatic mammal remains from Northern South America
09:00-09:15 Tissier J., Antoine P.O., Becker D. Oligocene rhinoceroses from Switzerland untangle the phylogeny of the early Rhinocerotidae
09:15-09:30 Pochat-Cottilloux Y., Salas-Gismondi R., Scheyer T.M. The false gharial Tomistoma schlegelii and its implications for phylogeny and character assessment of extant and extinct crocodylians
09:30-09:50 POSTER PITCHES (5 minutes/poster) P 5.1 – P 5.4
09:50-10:00 Everybody Question-block about pre-recorded oral presentations shown before
10:00-10:30 Break / chatroom / posters
Session II: Non-vertebrates I
Chairperson: Alison Daley
10:30-10:45 Pollier C., Ariztegui D., Guerrero A.N., Rabassa J., Salemme M. Fossil and modern microbialites from where everything starts : lake de Los Cisnes (southernmost Chile)
10:45-11:00 Cemile SOLAK Benthic foraminifera and facies of the Albian-Cenomanian platform limestones in the Geyik Dağı area, Central Taurides, Turkey
11:00-11:15 Weinkauf M.F.G., Hoffmann R., Wiedenroth K. The evolutionary-phylogenetic pathway of Aegocrioceras spp.: Revisiting a Cretaceous ammonoid
11:15-11:30 Galasso F., Feist­Burkhardt S., Schmid-Röhl A., Benasconi S., Schneebeli-Hermann E. The marine and terrestrial response during the Lower Jurassic: A multi-proxy approach to reconstruct the depositional environment
11:30-12:00 Everybody Question-block about pre-recorded oral presentations shown before
12:00-13:30 Lunch
Session III: Devonian to Triassic
Chairperson: Walter Joyce
13:30-13:45 Edward O., Bucher H., Leu M., Adatte T., Baud A., Vennemann T. Do Tethyan mercury anomalies reflect a global volcanic trigger for the Smithian/Spathian boundary climatic and biotic crisis?
13:45-14:00 Hautmann M., Friesenbichler E., Bucher H. Evolutionary ecology of benthic marine communities in the wake of the end-Permian mass extinction
14:00-14:15 Bastiaans D., Herbst E.C., Scheyer T.M. Re-fleshing fossils: cranial reconstructions of Thalattosauriformes.
14:15-14:30 Herbst E.C., Eberhard E., Manafzadeh A.R., Richards C., Hutchinson J.R. Was the early tetrapod Eryops capable of a salamander-like walk? Developing new methods to test paleontological hypotheses about posture and gait
14:30-14:45 Klug C., Kerr J., Cloutier R. A Devonian ctenophore from Canada
14:45-14:55 POSTER PITCHES (5 minutes/poster) P 5.5 – P 5.6
14:55-15:15 Everybody Question-block about pre-recorded oral presentations shown before
15:15-15:45 Break / chatroom / posters
Session IV: Early Palaeozoic
Chairperson: Christian Klug
15:45-16:00 Lustri L., Gueriau P., Van Roy P., Daley A.C. A new Euchelicerate (Synziphosurina) from the early Ordovician Fezouata Biota
16:00-16:15 Pérez-Peris F., Laibl L., Lustri L., Gueriau P., Antcliffe J.B., Bath Enright O.G., Daley A.C. A new Lower Ordovician nektaspid euarthropod from Morocco
16:15-16:30 Pohle A., Kröger B., Warnock R.C.M., Evans D.H., Fang X., Cichowolski M., Aubrechtová M., King A.H., Klug C. Phylogenetic analysis of Cambrian-Ordovician nautiloid cephalopods
16:30-16:45 Bath Enright O., Minter N., Sumner S., Mangano M.G., Buatois L. A doomed expedition? Investigating the concept of doomed pioneers using an annular flume and the polychaete, Alitta virens 
16:45-17:00 Daley A.C. Diversity and Evolution of Radiodonta during the Early Paleozoic
17:00-17:15 Paleo-prize & farewell

Posters Session 5:

P 5.1 Veine-Tonizzo L., Tissier J., Becker D. Cranio-dental anatomy and phylogenetic analysis of Amynodontidae (Perissodactyla, Rhinocerotoidea)
P 5.2 Plateau O., Foth C. Avian cranial suture closure: an interspecific indicator for age
P 5.3 Ferrante C., Cavin L. A new coelacanth from the lower Jurassic of Switzerland
P 5.4 El Hossny T., Cavin L., Samankassou E. Evolutionary history of the tselfatiiforms – weird ray-finned fishes from the Cretaceous – with a focus on Lebanese taxa
P 5.5 Weinkauf M.F.G., Siccha M., Weiner A.K.M. Reproduction strategies in a marine protist: A modelling approach
P 5.6 Luz Z., Leu M., Bucher H., Vennemann T. Evaluation of sea surface temperature gradient during the Smithian-Spathian (Early Triassic) using oxygen isotopes in conodont bioapatite
6. Stratigraphy and Sedimentology: processes and deposits through time

6. Stratigraphy and Sedimentology: processes and deposits through time

Room: 
Convenors session 6: Alain Morard, Reto Burkhalter, Oliver Kempf, Ursula Menkveld-Gfeller, Sébastien Castelltort

Clastic systems: controls and models
Chairperson: Alain Morard
08:30-08:50 Nigg V., Bacigaluppi P., Vetsch D.F., Anselmetti F.S. Offshore tsunami deposits in Lake Lucerne: insights from combined analysis of numerical tsunami modelling and sediment cores
08:50-09:10 Sharma N., Braun J., Yuan X., Guerit L., Adatte T., Castelltort S A numerical modelling approach to study sediment erosion, transport and deposition in a fluvial system
09:10-09:30 Litty C., Audin L., Robert X. Geomorphology of the coastal alluvial deposits of Asia (peruvian Atacama Desert)
09:30-09:50 Valero L., Vinyoles A., Garcés M., López-Blanco M., Beamud E., Pueyo-Morer E., Rodriguez-Pintó A., Sharma N., Watkins S., Castelltort S. Orbital origin of the stratigraphic sequences in South-Pyrenean syn-kinematic sediments.
09:50-10:00 POSTER PITCHES (3 minutes/poster) P 6.1 – P 6.3
10:00-10:.20 Break / chatroom / posters
Carbon cycle and carbonates: triggers and responses
Chairperson: Alain Morard
10:20-10:40 Wiesenberg G.L.B., Gocke M.I. Formation of calcified roots in terrestrial sediments and their implications for paleoenvironmental research – revisited
10:40-11:00 Tremblin M., Khozyem H., Spangenberg J.E., Fillon C., Grauls A., Lasseur E., Serrano O., Roig J Y., Calassou C., Guillocheau F., Adatte T., Castelltort S. Mercury signals in Pyrenean Paleocene-Eocene foreland sections as evidence of enhanced volcanism across the Paleocene-Eocene Thermal Maximum
11:00-11:20 Karabeyoglu A.U., Lorenzo V., Spangenberg J., Özkan-Altiner S., Altiner D., Adatte T. The role of Deccan Traps on the environment and faunas: Evidences from Central Anatolia, Turkey
11:20-11:35 POSTER PITCHES (3 minutes/poster) P 6.4 – P 6.8
11:35-12:00 Chatroom / posters

Posters Session 6:

P 6.1 Watkins S.E., Simpson G., Guerit L., Sharma N., Tremblin M., Valero L., Zaki A.S., Arlaud F., Castelltort S. Understanding the differences in aggradation styles in fluvial stratigraphy between upstream climate-driven processes (i.e., water discharge and sediment supply variations) and downstream sea-level changes: insights from physical modelling
P 6.2 Garefalakis P., Schlunegger F. Possible relation between sediment flux and grain size extracted from coarse-grained Swiss Molasse deposits
P 6.3 Harlet D., Douillet G.A., Ghienne J.-F., Razin P., Dietrich P., Schlunegger F., Bouscary C. Stratigraphic architecture and depositional processes across lower Paleozoic siliciclastic shallow-marine platfomes: insights from the Late Ordovician of the Anti-Atlas (Southern Morocco)
P 6.4 Blattmann F.R., Bucher H., Adatte T., Schneebeli-Hermann E., Bagherpour B., Vennemann T. Early Triassic Organic Carbon Cycle Perturbations in High Latitudes
P 6.5 Lorenzo V., Baumgartner C., Baumgartner P.O., Escuder-Viruete J. Emergence and carbonate platform formation on the Caribbean Large Igneous Province – Exposures of the Bahoruco Peninsula (Dominican Republic)
P 6.6 Peyrotty G., Brigaud B., Martini R. δ18O, δ13C, trace elements and REE in situ measurements coupled with U–Pb ages to reconstruct the diagenesis of Upper Triassic atoll-type carbonates from the Panthalassa Ocean
P 6.7 Fucelli A., Martini R. Sedimentology and stratigraphy of the Upper Triassic carbonates from Hosselkus Limestone and Luning Formation (Western USA)
P 6.8 Saitoh M., Olivier N., Garçon M., Boyet M., Thomazo C., Ueno Y., Moyen, J.-F., Marin-Carbonne J. Petrological and geochemical characteristics of the 3.47 Ga Middle Marker horizon in the Barberton Greenstone Belt, South Africa
7. Seismic Hazard and Risk in Switzerland: From Science to Mitigation

7. Seismic Hazard and Risk in Switzerland: From Science to Mitigation

Room: 
Convenors session 7: Donat Fäh, Katrin Beyer, Blaise Duvernay

Chairpersons: Donat Fäh, Blaise Duvernay
08:30-08:40 Råman Vinnå L., Bouffard D., Wüest A., Girardclos S., Dubois N. A first step to assess subaquatic mass movement hazards in lakes
08:40-08:50 Shynkarenko A., Lontsi A.M., Kremer K., Bergamo P., Hobiger M., Hallo M., Fäh D. Revealing the structure of submerged slopes in Lake Lucerne using ambient vibration techniques
08:50-09:00 Jones L., Anastasopoulos I. Physical modelling of interaction between earthquake-induced Tsunamis and geotechnical structures
09:00-09:10 Lontsi A.M., Shynkarenko A., Kremer K., Hobiger M., Bergamo P., Fabbri S., Fäh D. A seismological survey on Lake Lucerne (Switzerland)
09:10-09:20 Questions / Discussion
09:20-09:30 Häusler M., Glüer F., Fäh D. Earthquake-induced mass movements in Switzerland: overview on past and ongoing projects
09:30-09:40 Glueer F., Häusler M., Gischig V., Fäh D. Former ammunition depot Mitholz: seismic response of a rock mass damaged by accidental explosions
09:40-09:50 Kassas K., Adamidis O., Gerolymos N., Anastasopoulos I. Seismic response of a structure on liquefiable soil
09:50-10:00 Imtiaz A., Panzera F., Dresmann H., Steiner B., Fäh D. Developing an Integrated 3D Geological-Seismological Model at Urban Scale in Basel, Switzerland
10:00-10:10 Questions / Discussion
10:10-10:30 Morning coffee break
Chairpersons: Blaise Duvernay, Donat Fäh
10:30-10:40 Alber S., Anastasopoulos I. On the development of a Bio-Inspired Self-Drilling Probe
10:40-10:50 Janusz P., Perron V., Knellwolf C., Imperatori W., Bonilla L.F., Fäh D. Evaluation of the variability of soil response in urban environment using reference-site methods: the case of Lucerne, Switzerland
10:50-11:00 Perron V., Bergamo P., Panzera F., Hammer C., Fäh D. Empirical earthquake’s site response assessment in the Sion area, Switzerland
11:00-11:10 Marin A., Anastasopoulos I. In-situ estimation of rocking stiffness of pile groups
11:10-11:20 Questions / Discussion
11:20-11:30 Sieber M., Anastasopoulos I. Simplified analysis for nonlinear foundation response
11:30-11:40 Hallo M., Bergamo P., Fäh D. An approach to characterize high-frequency ground motion at depth
11:40-11:50 Weifeng Wu, Shiping Ge, Yong Yuan, Wenqi Ding, Anastasopoulos I. Seismic Response of Underground Metro Station: Shake Table Testing and Numerical Simulation
11:50-12:00 Sakellariadis L., Alig D., Anastasopoulos I. Numerical study on the moment capacity of typical bridge pile groups on sand
12:00-12:10 Questions / Discussion
12:10-12:25 POSTER PITCHES (3 minutes/poster) Posters P 7.1 – P 7.4
12:25-13:30 Lunch
Chairpersons: Donat Fäh, Katrin Beyer
13:30-13:40 Bodenmann L., Reuland Y., Stojadinovic B. Towards dynamically improving predictions of post-earthquake damage, loss and recovery for residential buildings
13:40-13:50 Khodaverdian A., Lestuzzi P. A Scenario-based fragility model for Swiss buildings
13:50-14:00 Papadopoulos A., Roth P., Danciu L. Exposure aggregation strategies for efficient assessment of seismic risk in Switzerland
14:00-14:10 Tomić I., Penna A., DeJong M., Butenweg C., Correia A., Candeias P., Senaldi I., Guerrini G., Malomo D., Beyer K. Shake table testing of aggregate masonry buildings
14:10-14:20 Questions / Discussion
14:20-14:30 Bergamo P., Hammer C., Faeh D. Progress in the compilation of multi-frequency seismic site amplification maps for the Earthquake Risk Model Switzerland project
14:30-14:40 Panzera F., Bergamo P., Fäh D. Reconstruction of site amplification functions through canonical correlation with site proxies
14:40-14:50 Imperatori W., Mai P.M., Faeh D. SCARF3D: a scalable library to efficiently generate large-scale, three-dimensional random fields
14:50-15:00 Mizrahi L., Nandan S., Wiemer S. The effect of declustering on the size distribution of mainshocks
15:00-15:10 Questions / Discussion
15:10-15:30 Break / chatroom / posters
Chairpersons: Katrin Beyer, Blaise Duvernay
15:30-15:40 Martakis P., Reuland P., Chatzi E. Towards building-typology formulations that are adapted for structural health monitoring applications
15:40-15:50 Rossi Y., Tatsis K., Arbogast K., Awadaljeed M., Chatzi E., Rothacher M., Clinton J. Assessing a 6C Kalman filter using experimental datasets from an industrial robot
15:50-16:00 Božulić I., Vanin F., Beyer K. Modelling of Strengthening in the Equivalent Element Approach
16:00-16:10 Del Giudice L., Wrobel R., Leinenbach C., Vassiliou M.F. Testing of Additively Manufactured Small Scale RC Specimens for Statistical Validation of Structural Models in Earthquake Engineering
16:10-16:20 Questions / Discussion
16:20-16:30 Anastasopoulos I., Marin A., Sakellariadis L. Optimized retrofit design of bridge pile groups
16:30-16:40 Agalianos A., Sieber M., Anastasopoulos I. Simplified analysis method for bridges subjected to strike-slip faulting
16:40-16:50 Psychari A., Agaianos A., Sakellariadis L., Anastasopoulos I. Modelling of RC pilegroups under seismic loads
16:50-17:00 Antoniou M., Gelagoti F., Kourkoulis R., Anastasopoulos I. Performance-based assessment of Suction Bucket Jackets supporting OWTs: a simplified approach
17:00 Questions / Discussion

Posters Session 7:

P 7.1 Galvez P., Pethukin A., Somerville P., Miyakoshi K., Peter D. Physics-based Earthquake Source Models for Seismic Engineering: Analysis and Validation for Dip-slip faults .
P 7.2 Lanza F., Diehl T., Herwegh M., Wiemer S. Crustal Structure imaged by 3-D Seismic Attenuation for the Central Alps and their Foreland
P 7.3 Kremer K., Grolimund R., Fäh D. Using the Swiss database of potential earthquake evidence to develop paleo-earthquake scenarios
P 7.4 Strupler M., Anselmetti F.S., Bacigaluppi P., Boes R.M., Kremer K., Vetsch D.F., Wiemer S. Designing a probabilistic workflow for the assessment of the earthquake-triggered landslide-tsunami hazard along the shores of perialpine lakes
8. Deep geothermal energy, CO2-storage and energy-related exploration of the subsurface

8. Deep geothermal energy, CO2-storage and energy-related exploration of the subsurface

Room: 
Convenors session 8: Larryn Diamond, Christophe Nussbaum, Benoît Valley, and Marie Violay

Session 1 : Prospection and exploration
Chairperson: Benoît Valley
08:30-08:45 Rybach L. How to Calculate Heat Flow from Geothermal Heat Pump Data for Geothermal Exploration
08:45-09:00 Moscariello A., Guglielmetti L. The GeoT-Play project: an innovative workflow to assist the exploration and development of geothermal resources.
09:00-09:15 Perret M., Gasparrini M., Teles V., Omodeo-Salé S., Guglielmetti L., Mondino F., Moscariello A. Fracture diagenesis and fluid paleocirculations in a fossil geothermal system – Geneva Basin, Switzerland
09:15-09:30 Niederau J., Friedemann S., Saar M.O. Multi-step conditioning of geological models for constraining heat transport simulations in the subsurface of the Canton Aargau, Switzerland
09:30-09:45 Eruteya O.E., Moscariello A. A proposed workflow for screening and selecting a potential site for CCS in Switzerland
09:45-10:15 POSTER PITCHES (3 minutes/poster) Posters P 8.1– P 8.6 (The posters can then be discussed in more details in dedicated chatrooms during the Breaks)
10:15-10:45 Break / chatroom / posters
Session 2 : Drilling and characterisation
Chairperson: Christophe Nussbaum
10:45-11:00 Birdsell D., Adams B., Saar M.O. Determination of minimum transmissivity for high-temperature aquifer thermal energy storage from reservoir-engineering and economic constraints
11:00-11:15 Bröker K., van Limborgh R., Ma X. In-situ stress characterisation at the Bedretto Underground Laboratory, Swiss Alps
11:15-11:30 Moreau A., Violay M., Schlaepfer R., Adatte T., Turberg P. X-ray Micro-CT Contribution to the Geological Identification of Rock Cuttings
11:30-11:45 Vogler D., Walsh S.D.C., von Rohr P.R., Saar M.O. Numerical Modeling Approaches to Contact-less Drilling Techniques
11:45-12:00 Rossi E., Adams B.M., Vogler D., Kammermann B., Schiegg H.-O., von Rohr P.R., Saar M.O. Enhancing deep geo-resource utilization by advanced drilling technologies: CTMD and PPGD
12:00-12:45 Lunch
Session 3 : CO2 storage and CO2 plume geothermal (CPG)
Chairperson: Larryn Diamond
12:45-13:00 Saar M.O. An overview of current research in the Geothermal Energy and Geofluids (GEG) Group at ETH Zurich and a call for further collaborations
13:00-13:15 Hau K.P., Saar M.O. About the suitability of the Aquistore CCS-site for an CPG-system
13:15-13:30 Adams B.M., Saar M.O. Generating Electricity from Sequestered CO2: CO2 Plume Geothermal (CPG)
13:30-13:45 Ezekiel J., Adams B.M., Saar M.O., Ebigbo A. Performance optimization of CO2-Plume Geothermal (CPG) production wells and implications for electric power generation (CANCELED)
13:45-14:00 Ogland-Hand J., Cohen S., Middleton R., Kammer R., Saar M Representing Geologic CO2 Storage in Energy System Models
14:00-14:15 Leal A.M.M., Kyas S., Kulik D.A., Saar M.O. Accelerating reactive transport simulations with on-demand machine learning
14:15-14:45 POSTER PITCHES (3 minutes/poster) Posters P 8.7 – P 8.12 (The posters can then be discussed in more details in dedicated chatrooms during the Breaks)
14:45-15:15 Break / chatroom / posters
Session 4 : THM processes in fractures
Chairperson: Marie Violay
15:15-15:30 Liu D., Lecampion B. Laboratory studies of hydraulic fracture growth in quasi-brittle rocks with different grain sizes
15:30-15:45 Schädle P., Saar M.O., Ebigbo A. Numerical investigations of thermal attenuation and lag time in rough fractures: comparison of joint solute and heat tracer tests
15:45-16:00 Dutler N.O., Valley B. Observations of shear dislocation and fracture opening during in-situ hydraulic stimulation
16:00-16:15 Grimm Lima M., Kong X.-Z., Saar M.O. Evolution of fracture permeability with thermal and mechanical stresses
16:15-16:30 Javanmard H., Ebigbo A., Walsh S.D.C., Saar M.O., Vogler D. Impact of Contact Area on Hydraulic Behaviour of Rough Fractures under Normal Stress
16:30-16:45 Kong X.-Z., Ma J., Lima M., Saar M.O. Carbonate dissolution in tight sandstones and flow-through drying in fractured granites: The role of stress
16:45-17:00 Fryer B., Siddiqi G., Laloui L. Temperature preconditioning for EGS
17:00-17:15 KEYNOTE: Jens Birkholzer Towards Geologic CO2 Sequestration at Scale – A Subjective Discussion of Remaining Research Challenges and Examples

Posters Session 8:

P 8.1 Schneeberger R., Lanyon B., Herbert A., Habermüller M., Madritsch H. Predictive DFN modelling for the Trigonodus Dolomite aquifer in the northernmost Swiss Molasse Basin based on vertical and horizontal borehole records (CANCELED)
P 8.2 Ezzat M., Vogler D., Saar M.O., Adams B.M. Simulating plasma formation in pores to investigate key parameters governing Plasma Pulse Geo-Drilling (PPGD)
P 8.3 Houlie N., Martin F., Guglielmetti L., Valley B., Meyer M. Monitoring geothermal field for heat production and storage in the context of the Jura tectonics.
P 8.4 Alt-Epping P., Diamond L.W., Wanner C. Impact of recharge conditions on fluid flow in deep orogenic faults: implications for the hydrothermal system at Grimsel Pass, Switzerland
P 8.5 Dambly L., Samrock F., Grayver A., Saar M.O. Magnetotelluric Exploration of Geothermal Systems in the Main Ethiopian Rift
P 8.6 Erdenechimeg B., Samrock F., Grayver A.V., Kuvshinov A., Saar M.O., Sodnomsambuu D., Battuulai T., Shoovdor T., Dorj P., Oyuntsetseg D. 3-D imaging of mid-enthalpy geothermal systems in central Mongolia within the context of a Swiss r4d programme
P 8.7 Hefny M., Ebigbo A., Qin C.-Z., Saar M.O. Characterisation of Nubian Sandstone for CO2 storage using pore-network modeling
P 8.8 Kumbhat D., Hefny M., Ebigbo A., Saar M. Estimation of CO2-Plume Geothermal Potential in depleted Nubian Sandstone
P 8.9 Lissa S., Ruf M., Steeb H., Quintal B. Digital rock physics applied to squirt flow
P 8.10 Pimienta L., Quintal B., Sandrone F., Gastaldo F., Violay M. From elastic to anelastic properties in rocks: Role of strain amplitudes
P 8.11 Pimienta L., Quintal B., Caspari E. From hydraulic and mechanical properties to hydromechanical coupling in rocks: Role of hidden microstructure?
P 8.12 Solazzi S.G., Lissa S., Germán Rubino J., Holliger K. Squirt flow in rocks containing partially saturated penny-shaped cracks: Simple analytical solution
9. Quaternary environments: landscapes, climate, ecosystems and human activity during the past 2.6 million years

9. Quaternary environments: landscapes, climate, ecosystems and human activity during the past 2.6 million years

Room:
Convenors session 9: Stefanie Wirth, Marc Luetscher, Loren Eggenschwiler, Gaudenz Deplazes, Jean Nicolas Haas, René Löpfe, Bigna Steiner and Catharina Dieleman

Chairpersons: Marc Luetscher, Bigna Steiner
08:30-08:45 CH-QUAT Board Introduction
08:45-09:05 Beccari V., Almogi-Labin A., Spezzaferri S., Basso D., Rueggeberg A., Makovsky Y. An overview on macro- and micro- fauna assemblages and seepage-related features in the Palmahim Disturbance (offshore Israel) as indirect proxies of seepage activity
09:05-09:25 Rowan S., Berg J., Vogel H., De Jonge C. Using brGDGT lipids to determine Holocene climate variations in Swiss alpine Lake Cadagno
09:25-09:45 Luyao Tu, Grosjean M. Late-glacial and Holocene sedimentary phosphorus dynamics in response to climatic variability, productivity, anoxia and early anthropogenic impact recorded in a varved lake in central Switzerland
09:45-10:05 Zander P.D., Żarczyński M., Vogel H., Tylmann W., Wacnik A., Sanchini A., Grosjean M. High-resolution Holocene multi-proxy reconstruction of aquatic productivity and lake mixing regime, Lake Żabińskie, Poland
10:05:10:25 POSTER PITCHES (3 min/poster) Posters P 9.1 – P 9.6
10:20-10:45 Break / chatroom / posters
Chairpersons: Gaudenz Deplazes, Loren Eggenschwiler, Stefanie Wirth
10:45-11:05 Dieleman C., Christl M., Vockenhuber C., Akçar N. The Timing of the Most Extensive Glaciation in the Northern Swiss Alpine Foreland
11:05-11:25 Kamleitner S., Ivy-Ochs S., Monegato G., Gianotti F., Martin S., Christl M. New insights into timing and extent of the LGM Ticino-Toce glacier, Swiss-Italian Alps
11:25-11:45 Schwenk M.A., Bandou D., Schläfli P., Douillet G.A., Gribenski N., Schlunegger F. The Bümpliz trough: Insights into the sedimentary fill of the Aare Valley overdeepening
11:45-12:05 Tielidze L., Eaves S., Norton K., Mackintosh A. Evolution of the Ahuriri Glacier during the Last Glacial Maximum, Southern Alps, New Zealand
12:05-12:25 POSTER PITCHES (3 min/poster) Posters P 9.7 – P 9.12
12:25-12:30 CH-QUAT Board Conclusions / Good-bye
12:30-? Lunch / chatroom / posters

Posters Session 9:

P 9.1 Dziomber L., Schwörer C. New insights into the paleoecology of mountain forests during the Holocene: A case study in Eastern Switzerland (Lai da Vons, GR)
P 9.2 Gajendra N., Berg J.S., Schubert C.J., Zhu R., Lever M.A. The degradation controls of carbohydrates in Quaternary sediments of Lake Cadagno
P 9.3 Gegg L., Keller L., Buechi M.W., Spillmann T., Deplazes G., Madritsch H., Anselmetti F.S. The subsurface geometry of the overdeepened Lower Aare Valley revealed by seismic surface waves
P 9.4 Martin C., Richter N., Schubert C., Dubois N. Searching for the alkenone paleothermometer in Swiss lakes
P 9.5 Temoltzin-Loranca Y., Gobet E., Szidat S., Wienhues G., Grosjean M., Tinner W. Chronology of Vegetation and Fire Changes in the Lake Victoria area, Eastern Africa
P 9.6 Wienhues G., Temoltzin-Loranca Y., Vogel H., Grosjean M. Multiproxy paleolimnological reconstruction of Lake Victoria’s environmental history, East Africa
P 9.7 Faurschou Knudsen M., Nørgaard J., Grischott R., Kober F., Lundbek Egholm D., Mejer Hansen T., Jansen J.D. New cosmogenic nuclide burial-dating model indicates onset of major glaciations in the Alps during Middle Pleistocene Transition
P 9.8 Heusser C., Welte C., Hattendorf B., Montluçon D., Günther D., Eglinton T.I. Purification of Organic Compounds Using Microsublimation for 14C Analysis
P 9.9 Russo E., Buzan J., Raible C. High Resolution Modeling of the Quaternary Climate of the Alps (CANCELED)
P 9.10 Steinemann O., Ivy-Ochs S., Hippe K., Christl M., Synal H.-A. In the forbidden field: how glacial erosion influences the 10Be/in-situ 14C ratio
P 9.11 Tomonaga Y., Horstmann E., Deplazes G., Kipfer R. 4He/U-Th dating of pore waters from Quaternary sediments of the Swiss Midland
P 9.12 Zappa D., Bomou B., Adatte T., Spangenberg J., Bichet V. Paleoenvironmental and paleoclimatic reconstruction of the Lake Val (France) during Late Glacial and early Holocene
10. Geomorphology or Shaping Earth Surface

10. Geomorphology or Shaping Earth Surface

Room:
Convenors session 10: Cristian Scapozza, Nikolaus Kuhn, Dorota Czerski, Caroline Bolliger, Reynald Delaloye, Isabelle Gärtner-Roer, Elisa Giaccone, Christoph Graf, Margreth Keiler, Julia Krawielicki, Isabelle Kull, Mario Kummert, Christophe Lambiel, Géraldine Regolini, Julie Wee

Chairperson: Dorota Czerski
09:00-09:20 Zaki A.S., Edgett K.S., Gupta S., Maurizio P., Davis J., Hughes C.M., Watkins S.E., Valero L., Grindrod P., Thomas N., Cremonese G., Castelltort S. Fluvial landforms in Antoniadi crater: Evidence for two intervals of water-generating landscapes on Mars
09:20-09:40 Battista G., Schlunegger F., Burlando P., Molnar P. Combining numerical modelling and geomorphic mapping to study sediment provenance in a pre-Alpine river basin
09:40-10:00 Raab G. The Tor Exhumation Approach (TEA) – Dealing with continuous and reversed exhumation patterns to determine surface denudation rates
10:00-11:00 Morning Poster Session with coffee
Chairperson: Julie Wee
11:00-11:20 Bandou D., Schläfli P., Schwenk M., Douillet G.A., Kissling E., Marti U., Schlunegger F. 3-D models of the overdeepenings in the Aare and Gürbe valleys using gravimetry
11:20-11:40 Wicki A., Jansson P.-E., Lehmann P., Hauck C., Stähli M. Performance analysis of simulated vs. measured soil moisture dynamics for regional landslide early warning in Switzerland
11:40-12:00 Vos H., Eckardt F., Fister W., Kuhn N Surface boundary conditions for dusts emission from the agricultural lands in the Free State, South Africa
12:00-14:00 Lunch

Posters Session 10:

P 10.1 Mair D., Lechmann A., Delunel R., Yeşilyurt S., Tikhomirov D., Vockenhuber C., Christl M., Akçar N., Schlunegger F. Millenial scale denudation of the steep Eiger headwalls through thermo-cryogenic pre-conditioned rockfall
11. Soil: Formation, Processes, and Conservation

11. Soil: Formation, Processes, and Conservation

Room: 
Convenors session 11: Tobias Sprafke, Klaus Jarosch, Stéphanie Grand, Tatenda Lemann, Volker Prasuhn

Global challenges
Chairpersons: Tatenda Lemann, Tobias Sprafke
08:30-08:45 Alewell C., Ringeval B., Ballabio C., Robinson D.A., Panagos P., Borrelli P. Global phosphorus shortage will be aggravated by soil erosion
08:45-09:00 Akinyemi F.O., Ghazaryan G., Dubovyk O. Field Verification of Remote Sensing-based UN Land Degradation Neutrality baseline produced using Geospatial cloud computing and machine learning
09:00-09:15 Rodrigues L., Fohrafellner J., Huyghebaert B., Leifeld J. European Joint Programme ‘Soil’ (H2020 EJP Soil): Stocktaking on estimates of achievable soil carbon sequestration on agricultural land in Europe
09:15-09:45 POSTER PITCHES (3 minutes/poster) Posters P 11.1 – P11.9
09:45-10:30 Morning Poster Session with coffee
Soil scales
Chairpersons: Stéphanie Grand, Klaus Jarosch
10:30-10:45 Keel S.G., Wüst-Galley C., Leifeld J. Soil carbon sequestration potential in Swiss agricultural mineral topsoils
10:45-11:00 Herrmann C., Steffens M., Oberholzer S., Mestrot A., Jarosch K.A. Do effective microorganisms (EM) affect the decomposition of organic matter?
11:00-11:15 Sauzet O., Johannes A., Matter A., Boivin P. Large clay contents in arable land do not limit soil structure quality and vulnerability
11:15-11:30 Iven H., Meller S., Normak K., Růžička V., Luster J. A novel in-situ sensor for soil enzymatic activity
11:30-11:45 Zosso C.U., Ofiti N.O.E, Soong J.L., Solly E.F., Torn M.S., Huguet A., Derenne S., Wiesenberg G.L.B., Schmidt M.W.I. Subsoil warming decreases abundance and modifies community structure of microorganisms
11:45-13:15 Lunch
Soilscapes
Chairpersons: Tobias Sprafke, Volker Prasuhn
13:15-13:30 Kuhn N.J., Schneider V., Yaxian Hu, Kuhn B. Quantitative soil erosion assessment based on imagery acquired by Unmanned Aerial Vehicles
13:30-13:45 Raab G., Egli M., Martin A.P., Norton K.P., Lukens C., Ketterer M.E., Wanner R., Scarciglia F. Aeolian soil erosion assessment (239+240Pu) within a dry-oceanic area (Otago, New Zealand)
13:45-14:00 Musso A., Ketterer M.E., Greinwald K., Geitner C., Egli M. Rapid decrease of soil erosion rates with soil formation and vegetation development in periglacial areas
14:00-14:15 Van Thuyne J., Verrecchia E. Termites as soil engineers
14:15-14:30 Eze P., Molwalefhe L., Kebonye N. Geochemistry and Paleopedology of a Palaeosol  Carbonate Sequence from the Okavango Delta, Northern Botswana: Implications for Environmental Change
Chairperson: Klaus Jarosch
14:30-16:00 Poster session in chatroom

Posters Session 11:

P 11.1 Herrmann C., Steffens M., Oberholzer S., Mestrot A., Jarosch K.A. This poster is now a talk @ 10:45 (see above)
P 11.2 Jarosch K., Kandeler E., Bünemann E. Soil organic phosphorus characterisation in soils at early stages of pedogenesis
P 11.3 Moser M., Griepentrog M., Dötterl S. Influence of parent material and weathering on soil organic matter stabilization in alpine ecosystems
P 11.4 Ofiti N.O.E., Zosso C.U., Solly E.F., Hanson P.J., Wiesenberg G.L.B., Schmidt M.W.I. Rapid transformation of plant-derived soil organic matter in response to elevated CO2 and warming in a spruce-dominated ombrotrophic bog
P 11.5 Semeraro S., Rasmann S., Le Bayon C. Swiss Mountain Soil Ecology Project
P 11.6 Simon C, Petras D., Roth V.-N., Dührkop K., Dorrestein P.C., Gleixner G. Understanding dissolved organic matter by destroying it
P 11.7 Speckert T.C., Wiesenberg G.L.B. Changes in soil organic matter composition after afforestation
P 11.8 Sprafke T., Sawakuchi A.O., Vidal-Torrado P., Lauer F., Rodrigues L., Almeida Santos T., Calegari M.R., Veit H. Luminescence dating to unravel Ferralsol evolution in SE Brazil
P 11.9 Thomas C.L., Jansen B., van Loon E.E., Wiesenberg G.L.B. Potential for inverse modeling to assist in source apportionment of organic matter in soil and peat using molecular biomarkers
12. Cryospheric Sciences

12. Cryospheric Sciences

Room: 
Convenors session 12: Matthias HussTheo Jenk, Kathrin Naegeli, Nadine Salzmann, Andreas Vieli

Chairperson: Matthias Huss
08:30-08:45 Bannwart J., Zemp M., Rastner P., Paul F., McNabb R. Towards a global assessment of glacier change – A focus on satellite based geodetic mass changes in polar regions
08:45-09:00 Clerx N., Machguth H., Tedstone A. Hydrological processes at the runoff limit on the Greenland Ice Sheet
09:00-09:15 Frey L., Frey H., Allen S., Farinotti D., Huss M., Grab M., Huggel C. Future glacial lakes of the world – characteristics, risks and opportunities
09:15-09:30 Kneib M., Miles E., Buri P., Shaw T., McCarthy M., Fugger S., Pellicciotti F. Improving the representation of ice cliffs and supraglacial ponds in distributed glacier melt models
09:30-09:45 Tielidze L The history of glacier study of the Greater Caucasus and current state of observation
09:45-10:00 POSTER PITCHES (2 minutes/poster) P 12.1 – P 12.8
10:00-11:00 Break / chatroom / posters
Chairperson: Theo Jenk
11:00-11:15 Mollaret C., Hilbich C., Pellet C., Hauck C. Towards a geoeletrical database for permafrost monitoring  to enable the processing and repetition of historical measurements
11:15-11:30 Hellmann S., Grab M., Bauder A., Maurer H. Detecting the crystal orientation fabrics of an ice core with non-invasive ultrasonic measurements
11:30-11:45 Pohle A., Werder M.A., Farinotti D. Characterising englacial R-channels using artificial moulins
11:45-12:00 Stefko M., Leinss S., Hajnsek I. Observations of Coherent Backscatter Enhancement in Dry Snow Using Bistatic Radar
12:00-14:00 Lunch
Chairperson: Nadine Salzmann
14:00-14:15 Guidicelli M., Gugerli R., Gabella M., Salzmann N. Improving temporal and spatial estimates of solid precipitation and snow accumulation in high mountain regions with statistically-based models
14:15-14:30 Haugeneder M., Jonas T., Reynolds D., Lehning M., Mott R. Experiments on wind-driven heat exchange processes over melting snow
14:30-14:45 Koutantou K., Mazzotti G., Jonas T., Brunner P. Accessing forest snow cover dynamics in steep mountain terrain using  UAV-based Lidar data
14:45-15:00 POSTER PITCHES (2 minutes/poster) P 12.9 – P 12.16
15:00-16:00 Break / chatroom / posters
Chairperson: Andreas Vieli
16:00-16:15 Miles E., McCarthy M., Dehecq A., Kneib M., Fugger S., Pellicciotti F. Specific mass balance and health of glaciers in High Mountain Asia derived from the continuity equation
16:15-16:45 Noetzli J., Pellet C., & the PERMOS Scientific Committee Permafrost warming in the Swiss Alps – 20 years of measurement in the framework of PERMOS
16:45-17:00 SEP outstanding young scientist’s award

Posters Session 12:

P 12.1 Amschwand D., Scherler M., Hoelzle M., Krummenacher B., Kienholz C., Gubler H. A ‘subsurface weather station’ to measure boulder-mantle heat fluxes on Murtèl rock glacier
P 12.2 Cicoira A., Ferguson J., Dussaillant I., Mölg N., Vieli A. Unveiling the secrets of the debris cover of the Zmutt Glacier (Valais – CH)
P 12.3 Compagno L., Huss M., McCarthy M.J., Miles E.S., Pelliciotti F., Zekollari H., Farinotti D. Impact of debris cover on future evolution of HMA glaciers
P 12.4 Ferguson J., Cicoira A., Dussaillant I., Mölg N., Vieli A. Nonlinear feedbacks driving pattern formation on debris-covered glaciers
P 12.5 Kurzböck C., Geibel L., Huss M., Bauder A. Rescue, Documentation and Re-analysis of Swiss Glacier Monitoring Data
P 12.6 Leysinger Vieli G., Vieli A., Cicoira A. Using age-layer modelling for interpreting borehole age-profiles of rock glaciers (CANCELED)
P 12.7 Lüthi M., Thalmann M., Rusca S., Cicoira A., Mölg N. Multispectral and thermal mapping of the polythermal Gorner-/Grenzgletscher terminus
P 12.8 Macfarlane A., Wagner D., Dadic R., Hämmerle S., Schneebeli M. The snow microstructure on sea ice – first results from the MOSAiC expedition
P 12.9 Mölg N., Huggel C., Herold T., Storck F., Odermatt D. Swiss-wide post-Little Ice Age glacial lake evolution
P 12.10 Pruessner L., Huss M., Farinotti D. A framework for modelling rock glaciers and permafrost at the basin-scale in high Alpine catchments
P 12.11 Schauwecker S., Palma G., MacDonell S., Goubanova K. Challenges of estimating the snow-rain transition zone in the semi-arid Andes
P 12.12 Walter A., Lüthi M.P., Funk M., Vieli A. Calving styles and patterns vary strongly for different front geometries
P 12.13 Tompkin C., Leinss S. The Role of Local Resolution Weighting in Automatic Avalanche Mapping with Sentinel-1
P 12.14 Kronenberg M., Machguth H., van Pelt W., Pohl E., Hoelzle M. Modelling the long-term mass balance and firn evolution of Abramov glacier, Pamir Alay
P 12.15 Landmann J.M., Künsch H.R., Huss M., Ogier C., Farinotti D. CRAMPON – a workflow for obtaining and assimilating near real-time glacier mass balance observations
P 12.16 Fugger S., McCarthy M., Fyffe C., Miles E., Fatichi S., Kneib M., Yang W., Wagnon P., Pellicciotti F. Understanding monsoon controls on the energy- and mass-balance of glaciers in High Mountain Asia
P 12.17 Wicky J., Hauck C. The thermal behaviour of a low elevation cold talus slope: Insights through numerical modeling
13. Hydrology and Hydrogeology

13. Hydrology and Hydrogeology

Room: 
Convenors session 13: Peter Molnar, Daniel Hunkeler, Tobias Jonas, Sandra PoolMichael Sinreich, Massimiliano Zappa, Sanja Hosi

Chairperson: Peter Molnar, Daniel Hunkeler, Tobias Jonas, Sanja Hosi
08:30-08:45 Lanz K. From hydrological forecasts to adapted water management
08:45-09:00 Sikorska-Senoner A.E., Seibert J. How many parameter sets are really needed for reliable simulation of extreme floods?
09:00-09:15 Stergiadi M., Zappa M., Bogner K., Righetti M., Borga M. Dominant Factors Controlling Sub-Seasonal to Seasonal Hydrological Predictability in Switzerland
09:15-09:30 Thornton J.M., Mariethoz G., Brunner P. Fully-integrated surface-subsurface hydrological modelling in steep, snow-dominated, geologically complex Alpine terrain
09:30-09:45 Dembélé M., Zwart S., Ceperley N., Mariéthoz G., Schaefli B. Modelling the impact of climate change on hydrological processes in the Volta river basin
09:45-10:00 Epting J., Michel A., Affolter A., Huggenberger P. Climate change effects on groundwater recharge and temperatures – status and development for Swiss aquifers
10:00-10:15 Wechsler T., Zappa M., Schaefli B., Jorde K., Stähli M. CH2018 projections for Run-of-River power production
10:15-11:00 Break / chatroom Hydrology & Hydrogeology Chatroom
Chairpersons: Peter Molnar and Michael Döring
11:00-12:00 POSTER PITCHES (3 min/poster) Posters P 14.1 – P 14.19 (joint session with Session 14)
12:00-13:15 Lunch
Chairperson: Sandra Pool, Michael Sinreich, Massimiliano Zappa, Sanja Hosi
13:15-14:00 Hydrobiology and Limnology award
14:00-14:15 Kinzelbach W., Wang H. & the team of the SDC China Groundwater Project Sustainable Use of an Overpumped Aquifer: Example the North China Plain
14:15-14:30 Ahkami M., Naets I., Saar M.O., Xiang-Zhao Kong Quantification of fracture-matrix fluid exchange in fractured porous media PIV measurements
14:30-14:45 Beria H., Benoit L., Mariethoz G., Schaefli B. Improving hydrologic model realism by using stable water isotopes
14:45-15:00 Gong C., Wang W., Zhang Z., Brunner P. Assessment of methods to estimate bare soil evaporation based on lysimeter data
15:00-15:15 Maier F., Van Meerveld I. Overland flow evolution on moraines in silicate and carbonate proglacial areas of the Swiss Alps
15:15-15:30 Naets I., Ahkami M., Saar M.O., Xiang-Zhao Kong PIV examinations on the flow-path evolution induced by shear displacements in rough-wall fractures
15:30-15:45 Wanner C., Ingold P., Cardenas M., Furrer G. Elevated concentrations of toxic elements in high-alpine streams of the Eastern Alps: a manifestation of climate change?
15:45-16:00 Ghiggi G., Humphrey V., Seneviratne S.I., Gudmundsson L. GRUN-ENSEMBLE: A multi-forcing observation-based global runoff reanalysis using machine learning
Chairpersons: Damien Bouffard and Dorothea Hug
16:00-16:10 Poster Awards
16:00-17:00 Chatroom / posters

Posters Session 13 (shared with session 14) :

P 13.1 Bouffard D., Runnalls J., Baracchini T., Bouillet E., Chmiel H.E., Doda T., Fernández Castro B., Georgatos F., Lavanchy S., Minaudo C., Ozdemir F., Odermatt D., Perga M.-E., Perolo P., Piccolroaz S., Plüss M., Råman Vinnå L., Schmid M., Safin A., Šukys J., Tran-Khac V., Ulloa H.N., Ramón C.L., Wüest A. Datalakes, a data platform for Swiss lakes
P 13.2 Råman Vinnå L., Wirth S. Assessing pockmark activity in lakes under influence of drainage area processes
P 13.3 Doda T., Ramón C.L., Ulloa H.N., Brennwald M.S., Kipfer R., Schubert C., Wüest A., Bouffard D. Lateral transport of dissolved gases by cooling-driven density currents in a small temperate lake
P 13.4 Scheidler S., Dresmann H., Huggenberger P., Auckenthaler A., Epting J. Regional groundwater flow systems in the context of karst development – an example from north-western Switzerland
P 13.5 Escoffier N., Perolo P., Lambert T., Rüegg J., Odermatt D., Adatte T., Vennemann T., Perga M.-E. Triggers of whiting events in Lake Geneva
P 13.6 Erdbrügger J., van Meerveld I., Seibert J., Bishop K. Flow directions of shallow groundwater in a boreal catchment
P 13.7 Foroughan M., Lemmin U., Barry D.A. Signatures of coherent flow structures in the atmospheric surface layer over Lake Geneva
P 13.8 Martinetti S., Floriancic M., Fatichi S., Burlando P.,  Molnar P. Riparian vegetation controls transpiration as a function of the groundwater level: a field study with stomatal conductance and dendrometry measurements
P 13.9 Gallorini A., Loizeau J.-L. MetOxiC: Methylmercury in Oxic water Column
P 13.10 Wang X.T., Li S.C., Kong X.-Z., Xu Z.H., Hu L.W., Saar M.O. Mapping karst conduits in a heterogeneous aquifer using hydraulic tomography: The first 2D sandbox validation
P 13.11 Haltiner L., Dennis S.R., Spaak P. Life in the deep: colonisation by Dreissena along a dept gradient
P 13.12 Moraga J.S., Peleg N., Fatichi S., Molnar P., Burlando P. Elevation-dependent impacts of climate change on Alpine Hydrology: High-resolution modelling and uncertainty estimation
P 13.13 Maner J., Drieschner C., Ebi C., Schönenberger R., Angst L., Bloem S., Solsona M., Renaud P., Schirmer K. RAINBOWflow CHIPonline: A fish cell-based impedance sensor to monitor water quality
P 13.14 Weatherl R., Henao-Salgado M., Schirmer M. Changing Groundwater Dynamics in Urbanizing Catchments: A Swiss Case Study
P 13.15 Perolo P., Fernandez-Castro B., Escoffier N., Lambert T., Bouffard D., Perga M.-E. Wave breaking integration for predicting air-water gas exchange in large lake
P 13.16 Hirschberg J., Fatichi S., Bennett G.L., McArdell B.W., Peleg N., Lane S.N., Schlunegger F., Molnar P. Using CH2018 climate scenarios to predict sediment yield and debris-flow activity in the Illgraben
P 13.17 Piccolroaz S., Fernández Castro B., Chmiel H.E., Wüest A. Lake-atmosphere CO2 fluxes in Lake Geneva: disentangling the role of physical and biological processes in affecting diel and seasonal patterns
P 13.18 Iliopoulos V.G., Damigos D.G., Kallioras A. Classification of groundwater ecosystem services based on expert judgement elicitation.
P 13.19 Schmid M., Dami J., Bouffard D. Lake temperature monitoring – temporal and vertical resolutions required for observing climate change impacts
14. Limnology in Switzerland and the new LéXPLORE infrastructure

14. Limnology in Switzerland and the new LéXPLORE infrastructure

Room: 
Convenors session 14: Damien Bouffard, Natacha Tofield-Pasche, Michael Döring

Chairpersons: Natacha Pasche, Michael Döring, Damien Bouffard
08:30-08:45 Fernández Castro B., Bouffard D., Troy C., Piccolroaz S., Lavanchy S., Chmiel H.E., Ulloa H.N., Sepúlveda Steiner O., Wüest A. Seasonality of the mechanical energy budget in a large lake: Lake Geneva (Switzerland-France)
08:45-09:00 Cotte G., Vennemann T. Nutrient cycling at the LéXPLORE platform of Lake Geneva, Switzerland.
09:00-09:15 Chmiel H.E., Férnandez-Castro B., Minaudo M., Krishna S., Perolo P., Rasconi S., Wüest A. Summer primary and ecosystem production in Lake Geneva diagnosed from high-resolution in situ oxygen measurements
09:15-09:30 Minaudo C., Odermatt D., Bouffard D., Irani Rahaghi A., Lavanchy S., Wüest J. Diel patterns in water inherent optical properties of Lake Geneva and their physical and biogeochemical drivers
09:30-09:45 Irani Rahaghi A., Minaudo C., Damm A., Odermatt D. Can the bio-optical stratification in a large lake be estimated using temperature profiles and meteorological data?
09:45-10:00 Krishna S., Ulloa H N., Kerimoglu O., Minaudo C., Anneville O., Wueest A. Model-based data analysis of the effect of winter mixing on primary production in a lake under reoligotrophication.
10:00-10:15 Pasche N.,Bouffard D., Guillard J., Ibelings B., Lavanchy S., Perga M.-E., Wüest A. LéXPLORE – the novel platform for Léman exploration
Chairpersons: Johny Wüest and Natacha Pasche
10:15-11:00 Chatroom on LéXPLORE
Chairpersons: Peter Molnar and Michael Döring
11:00-12:00 POSTER PITCHES (3 minutes/poster) Posters P 14.1 – P 14.19 (COMMON WITH SESSION 13. PLEASE LOG INTO SESSION 13)
12:00-13:15 Lunch
Chairperson: Dorothea Hug
13:15-14:00 Hydrobiology and Limnology award by Jakob Pernthaler (COMMON WITH SESSION 13. PLEASE LOG INTO SESSION 13)
Chairpersons: Natacha Pasche and Camille Minaudo
14:00-14:15 Worms I., Slaveykova V. Characterization of dissolved organic matter (DOM) by asymmetrical flow field-flow fractionation with multidetection (AF4-MD) and its potential applications to investigate dynamci of changes in DOM composition and properties occuring in the freshwater contiuum
14:15-14:30 Cannata M., Strigaro D., Lepori F., Capelli C., Veronesi M., Rogora M., Brovelli M., Magni D. SIMILE: An integrated monitoring system to understand, protect and manage sub-alpine lakes and their ecosystem
14:30-14:45 Safin A., Bouffard D., Ramón C.L., Runnalls J., Ozdemir F., Georgatos F., Tagasovska N., Minaudo C., Šukys J. A comprehensive Bayesian data assimilation platform for a 3D hydrodynamic model of Lake Geneva
14:45-15:00 Tardif M., Rey S., Ribi S., Arabadzhiev I., Ibelings B., Pomati F., Bellouard Y. Optofluidic sensor for in-situ monitoring of phytoplankton in Lake Geneva
15:00-15:15 dos Santos Correia F., Ray A., Fillion R., Spaak P., van de Waal D., Ibelings B.W. Trophic bottlenecks in Lake Geneva
15:15-15:30 Rüegg J., Perga M.-E., Lane S. Does mixing of stream and lake water create mini-estuaries in lotic-lentic transition zones?
15:30-15:45 Odermatt D., Minaudo D., Kesselring J., Runnalls J., Wüest J. Satellite Earth observation products for lake research
15:45-16:00 Short Break
Chairpersons: Damien Bouffard and Dorothea Hug
16:00-16:10 Poster Awards COMMON WITH SESSION 13, PLEASE LOG INTO SESSION 13
16:10-17:00 chatroom / posters

Posters Session 14 (see posters Session 13 above):

15. Scientific Ocean Drilling: Driving Questions from a Swiss Prospective

15. Scientific Ocean Drilling: Driving Questions from a Swiss Prospective

Room: 
Convenors session 15: Miriam Andres, Mark Lever, Judith McKenzie, Silvia Spezzaferri and Helmut Weissert

Chairpersons: Andres, M., Lever, M,. McKenzie, J., Spezzaferri, S. and Weissert, H.
08:30-08:45 Meister P., Herda G., Petrishcheva E., Gier S., Liu Bo Microbial alkalinity production and clay mineral alteration in marine methanogenic zones: implications for carbonate diagenesis
08:45-09:00 Weidlich R., Bialik O., Rüggeberg A., Grobéty B., Vennemann T., Makovsky Y., Foubert A. Morphological and geochemical characterisation of seep carbonates in the southeastern Mediterranean Sea (Palmahim Disturbance and Levant Basin)
09:00-09:15 Ternieten L., Früh-Green G.L., Bernasconi S.M. Distribution and sources of carbon at the Atlantis Massif (IODP Expedition 357)
09:15-09:30 Hernández‐Almeida I., Diz P., Peñalver-Clavel I., Cobelo‐García A, Corbí H., Bernasconi S.M. Export production and oxygen bottom conditions in the Eastern Equatorial Pacific during the Mid-Pleistocene Transition
09:30-09:45 Stainbank S., Kroon D., Spezzaferri S. The Maldivian archipelago: Past, present and future climatic and oceanographic insights using foraminiferal proxies
09:45-10:00 Friesenhagen, T., Knappertsbusch, M Global size evolution of the planktonic foraminifera Globorotalia menardii during the last 8Ma: Synthesis of 23 years of research
10:00-10:30 Break / chatroom
Chairpersons: Andres, M., Lever, M,. McKenzie, J., Spezzaferri, S. and Weissert, H.
10:30-11:00 Knappertsbusch, M. Poster 1: Insights from the study of morphological evolution of menardiform globorotalids at Western Pacific Warm Pool ODP Hole 806C (Ontong-Java Plateau)
Andres M., Lever M., McKenzie J., Spezzaferri S., Weissert H. Poster 2: Looking to the Future of Scientific Ocean Drilling from Swiss Prospective
11:00-12:00 Open discussion – Everybody Question-block about pre-recorded oral & poster presentations shown above
12:00-14:00 Lunch
16. Biosphere-Atmosphere Interactions and Greenhouse Gases
+ 17. Atmospheric Chemistry and Physics

16. Biosphere-Atmosphere Interactions and Greenhouse Gases
+ 17. Atmospheric Chemistry and Physics

Room:
Convenors session 16+17: Christof Ammann, Stefan Brönnimann, Mana Gharun, Martin Steinbacher, Werner Eugster + Ulrich Krieger

Chairpersons: Christof Ammann, Werner Eugster
09:00-09:20 Van de Broek M., Riley W.J., Frey S.D., Schmidt M.W.I. Simulating the effect of decadal soil warming on CO2 losses from a temperate forests soil
09:20-09:40 Wang Y., Paul S., Jocher M., Alewell C., Leifeld J. The impact of mineral soil coverage on N2O emissions from organic soil drained for agriculture
09:40-10:00 Paul S., Ammann C., Wang Y., Alewell C., Leifeld J. Carbon budget of a drained organic agricultural soil with mineral soil coverage
10:00-10:20 Rust D., Vollmer M.K., Hill M., Schlauri P., Henne S., Katharopoulos I., Emmenegger L., Zenobi R., Reimann S. First halogenated greenhouse gas measurements at the Beromünster tall tower in Switzerland and emission estimation
10:20-11:00 Break
Chairpersons: Mana Gharun, Werner Eugster
11:00-11:20 Iturrate-Garcia M., Claude A., Hellén H., Schallhart S., Pascale C. Metrology for climate relevant volatile organic compounds − MetClimVOC
11:20-11:40 Bühler M., Häni C., Kupper T., Ammann C., Brönnimann S. Quantification of methane emissions from a waste water treatment plant in Switzerland
11:40-12:00 dos Reis Martins M., Keel S.G. New steps towards a model-based estimation of N2O emissions from agricultural soils in Switzerland
12:00-14:00 Lunch
Chairpersons: Martin Steinbacher, Stefan Brönnimann
14:00-14:20 Katharopoulos I., Rust D., Vollmer M.K., Reimann S., Emmenegger L., Brunner D., Henne S. The impact of turbulence parameterization in high resolution inverse modelling with FLEXPART-COSMO
14:20-14:40 Henne S., Brunner D., Vollmer M.K., Steinbacher M., Leuenberger M., Mohn J., Reimann S., Emmenegger L. Top-down Estimation of Swiss non-CO2 Greenhouse Gas Emissions in Support of National Inventory Reporting to UNFCCC
14:40-15:00 tbd ACP Award Winner talk
15:00-15:20 Break
Chairperson: Uli Krieger
15:20-15:40 Feinberg A., Stenke A., Peter T., Winkel L.H.E. Modelling current and future atmospheric selenium deposition using available observational constraints
15:40-16:00 Leuenberger V., Grobéty B., Neururer Ch. Particulate Matter on Honeybee Body Surfaces
16:00-16:20 Guangyu Li, Wieder J., Pasquier J., Henneberger J., Paglione M., Licina D., Nenes A., Lohmann U., Kanji Z.A. Investigation of the Nature and Variability of Ice Nucleating Particles to Understand Ice Formation in Arctic Mixed-phase Clouds
18. Climatology

18. Climatology

Room:  
Convenors session 18: Stefan Brönnimann, Daniela Domeisen, Andreas Fischer, Jörg Franke, Martine Rebetez,This Rutishauser

Chairpersons: Jörg Franke and Andreas Fischer
14:00-14:15 Gudmundsson L., Gädeke A., Grant L., Kirchner J., Padron R., Thiery W., Seneviratne S.I. Detecting and attributing climate change impacts in terrestrial systems
14:15-14:30 Zeder J., Fischer E.M. Towards a conditional representation of heat wave probability in large ensemble climate model data
14:30-14:45 Comte V., Schneider L., Rebetez M. Trends in bioclimatic indices for the coming decades in the Neuchatel vineyard
14:45-15:00 Buchmann M., Brönnimann S., Begert M., Marty C. Evaluating the seasonal robustness of snow climate indicators using a unique set of parallel snow data
15:00-15:20 POSTER PITCHES (3 minutes/poster) Posters P 18.1 – P 18.6
15:20-16:00 Break / chatroom / posters
Chairpersons: Jörg Franke and This Rutishauser
16:00-16:15 Scheen J., Pöppelmeier F., Lippold J., Stocker T.F. Reconstructing AMOC strength by simulating the transport of Pa/Th isotopes in the ocean
16:15-16:30 Valler V., Franke J., Brugnara Y., Brönnimann S. A monthly paleo-reanalysis of the atmosphere between 1603-2005
16:30:16:45 Burgdorf A.-M., Arblaster J. Precipitation response to ozone depletion in the Southern Hemisphere
16:45:17:00 Brönnimann S. Atmospheric Contribution to Multidecadal Flood Variability in Europe

Posters Session 18:

P 18.1 Samakinwa E., Brönnimann S. Global monthly sea surface temperature and sea ice reconstruction for historical simulations
P 18.2 Imfeld N., Brönnimann S. The overlooked hot summer of 1947
P 18.3 Brugnara Y., Burgdorf A.-M., Flückiger J., Fritze R., Pfister L., Wyer V., Brönnimann S. Can we build 260-year-long instrumental climate records for Bern and Zurich?
P 18.4 Pappert D. Unlocking weather data of the Societas Meteorologica Palatina: a daily reconstruction of the severe winter 1788/89.
P 18.5 Lundstad E., Brönnimann S., Brugnara Y. Past Climate Variations in Early Instrumental Data
P 18.6 Schneider L., Comte V., Sneiders B., Rebetez M. Climate change in the vineyard: perspectives for pest species in the region of Neuchatel
19. Tackling the Climate Crisis: Interdisciplinary Perspectives on Climate Change Education and Communication

19. Tackling the Climate Crisis: Interdisciplinary Perspectives on Climate Change Education and Communication

Room: 
Convenors session 19: Moritz Gubler, Mike Schäfer, Viktoria Cologna, Matthias Probst, Andreas Linsbauer

Chairperson: Moritz Gubler
08:30-08:40 Opening Conveners
08:40-09:10 Schäfer M. KEY NOTE: Climate Change Communication
09:10-09:30 Bättig-Frey P., Jäger M.U. Using impact orientation for effective climate communication
09:30-09:50 Cologna V., Kreissel A.L., Siegrist M. Techno-optimism as a moral hazard and its implications for climate-friendly behaviour
09:50-10:00 Short Break
Chairperson: Moritz Gubler
10:00-10:20 Mahl D., Hase V., Schäfer M.S., Keller T. A “societal turn” in climate change coverage? How the media portray climate change as a threat affecting all parts of society
10:20-10:40 Van Eck C.W., Mulder B.C., Van der Linden S. Climate Change Risk Perceptions in the Climate Change Blogosphere
10:40-11:00 Chatterjee S., Suess S., Sobecka K., Allen J., Brönnimann S. Visualizing climate science: the poster between science and politics
11:00-11:05 POSTER PITCH Poster P 19.1
11:05-12:00 Lunch
Chairperson: Viktoria Cologna
12:00-12:20 Fritz L., Brenner-Fliesser M., Schneeberger A., Seebauer S. Youth and Behavioural Spillover: Fundamentals, Competencies and Learning Programme for Lowering the Personal Carbon Footprint
12:20-12:40 Colberg C. Climate Scenarios for Switzerland CH2018 as a starting point for knowledge-based learning experiences in teacher training
12:40-13:00 Breitenmoser P., Keller-Schneider M. Why prospective elementary school teachers (don’t) intend to teach Climate Change?
13:00-13:10 Short break
Chairperson: Viktoria Cologna
13:10-13:30 Gubler M., Brügger A., Probst M., Eyer M. About the effectiveness of localized climate change education: Insights from an intervention study
13:30-13:50 Perga M.-E., Reynard E., Swaton S., Clivaz C., Schaefli B. MOUNTAINCRAFT: Gaming the future of mountain environments to foster climate adaptation initiatives
13:50-14:00 Closing Conveners

Poster Session 19:

P 19.1 Barathieu S., Clerc M., Heinzen S., Scherrer P., Varone S., Vouillamoz J., Vouillamoz N. PhilTheGap: Feel the Gap to Fill the Gap – Philosophy to Trigger Climate Action
20. Remote Sensing of the Spheres

20. Remote Sensing of the Spheres

Room: 
Convenors session 20: Stefan Wunderle, Mathias Kneubühler, Dominik Brunner, Alain Geiger

1: Monitoring of the Earth’s Atmosphere
Chairpersons: Stefan Wunderle, Mathias Kneubühler, Dominik Brunner, Alain Geiger
09:00-09:15 Sauvageat E., Hagen J., Kotiranta M., Hocke K., Gomez M., Neduloha G., Murk A. Comparison of three high resolution real-time spectrometers for microwave ozone profiling instruments
09:15-09:30 Shehaj E., Moeller G., Geiger A., Frey O., Rothacher M. Mapping 3D tropospheric variables in an Alpine Region by collocation of tropospheric delays in spaceborne microwave signals
09:30-09:45 Moeller G., Ao C.O. Atmospheric tomography – a valuable asset for future CubeSat missions
09:45-10:00 Hadjipetrou S., Kyriakidis P., Mariethoz G. Geostatistical downscaling of offshore coarse spatial resolution wind speed data using satellite-derived wind information
10:00-10:10 POSTER PITCHES (3 minutes/poster) Posters P 20.1 & P 20.2
10:10-11:00 Break / chatroom / posters
2: Remote Sensing of Ecosystems
Chairpersons: Stefan Wunderle, Mathias Kneubühler, Dominik Brunner, Alain Geiger
11:00-11:15 Kellenberger B., Veen T., Folmer E., Tuia D. Efficient high-density bird colony censuses using drones and convolutional neural networks
11:15-11:30 Sturm J., Damm A. Drought-induced Impacts on Forest Health in Switzerland: A Remote Sensing Perspective
11:30-11:45 Gupana R., Odermatt D., Damm-Reiser A. Remote sensing of sun-induced fluorescence in inland and coastal waters: current state and future prospects
11:45-12:00 Ahmed K.R., Paul-Limoges E., Rascher U., Damm A. Impact of the 2018 European drought on ecosystem evapotranspiration: A remote sensing perspective
12:00-13:30 Lunch
3: Measurements of Ground Movements and Satellite Positions
Chairpersons: Stefan Wunderle, Mathias Kneubühler, Dominik Brunner, Alain Geiger
13:30-13:45 Manconi A., Caduff R., Strozzi T., Frey O., Werner C., Wegmuller U. Monitoring displacements of complex landslide scenarios with broadband multiplatform radar techniques
13:45-14:00 Frey O., Werner C.L., Manconi A., Coscione R. Measing surface displacements using a novel UAV/car-borne radar interferometer: including a case study on a fast-moving landslide in Brinzauls
14:00-14:15 Müller L., Chen K., Rothacher M. Refinement of CubeSat orbit determination using on-board velocity solutions
14:15-14:30 Hohensinn R., Rothacher M. How small can ground movements be in order to be detected with GNSS?
4: Data Processing and Analysis
Chairperson: Stefan Wunderle, Mathias Kneubühler, Dominik Brunner, Alain Geiger
14:30-14:45 Petibon F., Czyz E., Ghielmetti G., Hueni H., Kneubühler M., Schaepman M.E. , Schuman M.C. Typical Uncertainties in Measurements of Leaf Optical Properties Still Permit Detection of Fine-Scale Biological Variation
14:45-15:00 Odermatt D., Runnalls J., Sturm J., Damm A. SenCast: Instant Copernicus satellite data and analysis
15:00-15:15 Augustin H., Sudmanns M., Tiede D., Weber H., Neuhaus C., Wunderle S., Hummer P., Reichel S., van der Meer L., Baraldi A. SemantiX: a cross-sensor semantic EO data cube to open and leverage AVHRR time-series and essential climate variables with scientists and the public
15:15-15:30 Eruteya O.E., Niyazi Y., Omosanya K.O., Ierodiaconou D., Moscariello A. Morphology of rafted blocks in a buried landslide: A case study from the Exmouth Plateau, offshore NW Australia

Posters Session 20:

P 20.1 Prakash N., Manconi A., Loew S. Mapping Event Landslides from Satellite Images Using Convolutional Neural Networks
P 20.2 Jing Xie Both urbanization and elevation constrict forest greening in the Pearl River Delta, China
21. Geoscience and Geoinformation - From data acquisition to modelling and visualisation

21. Geoscience and Geoinformation – From data acquisition to modelling and visualisation

Room:  
Convenors session 21: Nils Oesterling, Massimiliano Cannata, Michael Sinreich, Elmar Brockmann

Chairpersons: Nils Oesterling, Massimiliano Cannata
09:00-09:20 Cannata M., Antonovic M., Oesterling N., Brodhag S. Borehole Data Management System v1.0
09:20-09:40 Iosifescu E.I., Hanimann D., Karger D.N., Plattner G.K., Haas-Artho D., Kurup Buchholz R., Espona L, Zimmermann N.E., Pellissier L., Hägeli M. Challenges for Integrating Web-EGIS Functionalities in the Environmental Research Data Portal EnviDat
09:40-10:00 Podgorski J., Berg M. Second-generation global risk map of groundwater arsenic contamination
10:00-11:00 Break / chatroom / posters
Chairpersons: Michael Sinreich, Elmar Brockmann
11:00-11:20 Araya D., Kumi M., Podgorski J., Berg M. Exploring geographically weighted logistic regression to predict groundwater fluoride contamination in Ghana
11:20-11:40 Oriani F., Mariethoz G. Missing data imputation for incomplete multisite time series: a data pattern-based approach
11:40-11:45 POSTER PITCH Posters P 21.1
11:45-12:00 everybody Final discussion and considerations on Symposium format
12:00-14:00 Break / chatroom / posters

Poster Session 21:

P 21.1 Zakeri F., Mariethoz G. Multiple-Point Geostatistical Simulation Models in Remote Sensing Applications
22. Human Geographies: Bodies, Cultures, Societies

22. Human Geographies: Bodies, Cultures, Societies

Room: 
Convenors session 22: Karine Duplan, Elisabeth Militz

Geographies of Work and Worker’s Experiences
Chairpersons: Keller M., Stingl, I.
09:00-09:20 Oechslen A. Shooting in the dark: Dealing with uncertainty in a digital work environment
09:20-09:40 Steiner J. Contested Care: Organising and Negotiation Practices in Transnational Live-in Care Arrangements in Swiss Private Households
09:40-10:00 Komposch N. Worker Cooperatives’ Potential to Transform Migrant Women’s Social Position and Agency: A Case Study in New York City
10:00-10:20 Mittmasser C., Stingl I. Migrant counterspaces: Challenging labour market exclusion through collective action
10:20-10:50 Morning coffee break
Geographies of sexualities
Chairpersons: Duplan K., Militz E.
10:50-11:05 Militz E. Emotional geographies of virginal blood
11:05-11:20 Adomako K. Backlash or reverb? What undoing binary understandings of ‘opposing movements’ tell us about heteroactivism in Ghana
11:20-11:35 Calderaro C. Feminism and street prostitution policies: comparing abolitionisms in France and the United Kingdom
11:35-11:50 Duplan K. Geneva: A queer city?
11:50-12:05 Boulila S.C. Sexual Politics in Post-Racial Europe
12:10-13:15 Lunch
Swiss Human Geographies Lecture
Chairperson: Landolt S.
13:15-15:00 Hilbrandt H. Housing in the Margins: Urban Order and the State in Berlin’s Allotment Gardens
Discussants: Alpermann, H.; Wanjiru, M.
15:00-15:30 Afternoon coffee break
Workshop on Slow Scholarship
Chairpersons: Mayer H., Schwiter K., Vorbrugg A.
15:30-16:50 Mayer H., Schwiter K., Vorbrugg A. Slow Scholarship, Better Science: Political horizons and practical steps to remake the university
23. Human Geographies: Cities, Regions, Economies

23. Human Geographies: Cities, Regions, Economies

Room:  
Convenors session 23: Sven Daniel Wolfe, Julio Paulos

At home: the domestic city in times of crisis
Chairperson: Hilbrandt H.
09:00-09:20 Alpermann H. Caring for place in times of uncertainty. Residential use for Halle-Neustadt’s district center?
09:20-09:40 Dagkouli-Kyriakoglou M. The vicious circle of familism in housing during Covid-19 in Greece.
09:40-10:00 Glaser M., Althaus E., Christensen L. Geographies of Age – Older people’s access to housing and to urban life
10:00-10:20 Open Discussion
10:20-10:50 Morning coffee break
Urban planning and policy-making with/without/against national states
Chairperson: Kaufmann D.
10:50-11:10 Beverridge R., Koch P. Policies in and of the urban everyday
11:10-11:30 Oesch L. What do you mean by planning? When urban planning in the refugee camp is rendered invisible
11:30-11:50 Paschek, F. Promoting cycling with/without/against the state
11:50-12:10 Hesse M. Relational cities as city-state formations: challenges for policy & planning
12:10-13:15 Lunch
Swiss Human Geographies Lecture
Chairperson: Landolt S.
13:15-15:00 Hilbrandt H. Housing in the Margins: Urban Order and the State in Berlin’s Allotment Gardens
(COMMON WITH SESSION 22. PLEASE LOG INTO SESSION 22)
Discussants: Alpermann, H.; Wanjiru, M.
15:00-15:30 Afternoon coffee break
Emergency Urbanism
Chairperson: Larsen M.
15:30-15:50 Delz S. Accessibility, Affordability, Adequacy: A Co-operative Response to Address the Chronic Urban Emergency of Housing
15:50-16:10 Seabold A., Cocco-Beltrame D., Grimaldi A. COVID-19 Response in Self-Built Urban Communities: Lessons from the Global South
16:10-16:30 Sangermani C. Homes of refugees: A Human-Landscape Relationship
24. Human Geographies: Materials, Natures, Politics

24. Human Geographies: Materials, Natures, Politics

Room:  
Convenors session 24: Rony Emmenegger

Geographies of waste and toxic pollution
Chairpersons: Alexander Vorbrugg, Maaret Jokela-Pansini, Carlo Inverardi-Ferri
09:00-09:15 Neville L. Recycling without recyclers is rubbish”: remapping geographies of waste in Cartagena, Colombia.
09:15-09:30 Sharma N. Urban aesthetics and creation of a clean and green post-colonial city: Whose Bhagidari, whose Zimmedari?
09:30-09:45 Myat S. “Infrastructure, power, and people’s labour’’: everyday waste politics in Mandalay, Myanmar
09:45-10:00 Berndt C., Wiederkehr C. Chemicals as market agents: Argentina’s articulation with the global pesticide complex. agribusiness in Argentina
10:00-10:15 Kaufmann C. “Mercury doesn’t bite”: the politics of toxicity governance in Colombian gold mining.
10:20-10:50 Morning coffee break
Current challenges in nature conservation practices and policy Chairpersons: Annina Michel, Norman Backhaus
10:50-11:05 Mathez-Stiefel S-L., Giger M., Bieri S. Stakeholder engagement for nature conservation: a conceptual design based on a comparative analysis of multi-stakeholder platforms.
11:05-11:20 Chapman M., Deplazes A., Backhaus N. Donkeys, Deer, and Death around the Swiss National Park: Developing a relational values approach to align environmental values in conservation.
11:20-11:35 Fautras M. Conserving Agrobiodiversity: Rare Varieties Promotion Narratives of Institutions and their Volunteers in Swiss Romandie.
11:35-11:50 Andriamahefazafy M. A new wave for marine conservation? Doing conservation in the context of blue economies and sustainable development goals.
11:50-12:05 Kaiser A., Burger B. A social practice theory approach to farmers’ plant protection.
12:10-13:15 Lunch
Swiss Human Geographies Lecture
Chairperson: Landolt S.
13:15-15:00 Hilbrandt H. Housing in the Margins: Urban Order and the State in Berlin’s Allotment Gardens
(COMMON WITH SESSION 22. PLEASE LOG INTO SESSION 22)
Discussants: Alpermann, H.; Wanjiru, M.
15:00-15:30 Afternoon coffee break
Earth beings. On the uncommoning of natural resources
Chairpersons: Federico Luisetti, Miriam Tola
15:30-15:50 Luisetti F. Earth beings.
15:50-16:10 Tola M. Decolonizing the commons in Latin America.
16:10-16:30 Imhof N. Rats! Challenges of non-dualist thinking for urban natures.
16:30-16:50 Castelblanco F. Cartographies of the unseen.
27. Mountains as contexts for global change: interdisciplinary experiences, challenges and new perspectives across the natural and social sciences

27. Mountains as contexts for global change: interdisciplinary experiences, challenges and new perspectives across the natural and social sciences

Room:  
Convenors session 27: Carolina Adler, Iago Otero, Emmanuel Reynard, Jörg Balsiger

Chairperson: Carolina Adler
08:30-08:45 Nguyen V.T.H., Kull C.A State territorialization and transition of upland forest frontier spaces in post-socialist Vietnam
08:45-09:00 Asse D., Payne D., Guisan A., Randin C.F. Long-term social-natural monitoring in mountains: the case of Switzerland
09:00-09:15 Bassignana C.F., Rastorgueva N., Migliorini P. Agrobiocultural Resilience in Alpine Foodscapes: reshuffling of local and innovative food practices
09:15-09:30 Dominguez P. From a ‘Territory of Life’ to a ‘Territory of Death’? The Save Sinjajevina movement.
09:30-10:00 POSTER PITCHES (5 minutes/poster) Posters P 27.1 – P 27.4
10:00-10:45 Break / chatroom / posters
Chairperson: Iago Otero
10:45-11:00 Castro E., Castro W., Cooper L., Garcia T. Convergence and divergence between ancestral and modern knowledge in the “sowing” and “harvesting” of water: the case of the Community of Chuschi, Ayacucho, Peru.
11:00-11:15 Fremier A., Padowski J., Scott C.A., Walsh-Dilley M., Célleri R., Arumi J.L., Barra R., Munoz E., Sánchez-Murillo R., Martín F., Boll J., Stone M.C. Headwater-dependent systems for characterizing coupled socio-ecological adaptations to changing water resources
11:15-11:30 Gugushvili T., Salukvadze J. Participatory Policy Review: “Supportive Tourism” Concept for Hand-in-hand Mountain Economic Development
11:30-11:45 Muñoz R., Santos M.J., Huggel C. Climate change adaptation in Andean communities: insights into livelihoods tensions
11:45-12:00 Oliveres J., Duane A., Brotons L., Castellnou M., Rosas-Casals M. The hammer of extinction and the dance with wildland fire use; the new fire deal in Pyrenees to foster socioecological resilience to climate change challenges
12:00-13:30 Lunch
Chairpersons: Carolina Adler & Iago Otero
13:30-13:45 Palomo I., Locatelli B., Crouzat E., Otero I., Bruley E., Cuni-Sanchez A., Colloff M., Gómez-Baggethun E., González-García A., Grêt-Regamey A., Jimenez-Aceituno A., Martín-López B., Pascual U., Zafra-Calvo N., Fischborn M., Metz R., Lavorel S. An operational framework for assessing transformative change through nature-based solutions in mountains
13:45-14:00 Salim E., Mabboux L., Gauchon C., Deline P., Ravanel L. Relation between cryosphere and human activities: 280 years of adaptation of glacier tourism to glacier fluctuations.
14:00-14:15 Salukvadze G., Backhaus N. Is tourism the beginning or the end? Livelihoods of Georgian mountain people at stake
14:15-14:30 Tribaldos T., Rist S. Developing indicators for sustainable regional development in mountain areas
14:30-14:45 Bürgin R., Mayer H., Haug S., Kashev A. Digital multilocality: marginality as a strategy for novel work arrangements between center and periphery in Switzerland
14:45-15:00 General discussion Q&A
15:00-16:00 Break / chatroom / posters

Posters Session 27:

P 27.1 Gómez C., Varas M.N., Fuentes E. Factors that facilitate and hinder the development of inter and / or transdisciplinary projects for improving quality of live of smallholder integrated farming systems in the Peruvian Andes
P 27.2 Salim E., Ravanel L., Gauchon C., Deline P. Glacier Tourism facing climate change, a research project across the Alps
P 27.3 Van Vugt L., Gobet E., Brechbühl S., Stengele K., Tinner W., Schwörer C. Impacts of climate and land use on 12,000 years of vegetation dynamics in the Italian Alps
P 27.4 Loodin N., Monir A.H., Anwari A. How Indigenous Methodology can contribute to the Sustainable Mountains Development: A Case Study of Bamyan Province, Afghanistan

Collapse All